FH s rukojetí z polární břízy. Více fotografií zde
Archiv rubriky: Ručně kované a lovecké nože
Lovecký nůž s čepelí z mikrodamašku
Lesní Otrok 097.17
Tentokrát trochu tradičněji pojatý Forest, právě taková verze s čepelí kolem 12 cm nůž prosadila na tuzemském trhu. Celková délka nože je cca 25 cm, má dutý výbrus a střenky z parohu losa, orientované na ergonomii ruky praváka. Pro přiměřenou velikost, pouzdro s klipem lze mít takový nůž kdykoliv při sobě, nebudit při tom pozornost okolí a zároveň být připravený na vše.
Forest Hardworker – kanadská verze – 096.17
[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=drS1q99ByCs[/embedyt]
Forest Hardworker Pocket, nová verze.
Další zavírací Otrok tentokrát s rámem rukojeti v kovaném nerezu a s čepelí odlehčenou nejen žlábkem, ale i otvory, které usnadní čištění.
Délka čepele cca 120mm, síla cca 5mm.
[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=J8CT0Lj5FMc[/embedyt]
Lovecký nůž san-mai stainless/tool steel 65HRC
Nerezová san-mai s jádrem z nástrojové oceli dává výslednou tvrdost ostří stahovacímu speciálu zhruba 65HRC. Výkovek čepele je částečně vyroben lisováním, které způsobilo vrásky na stranách čepele. San-mai znamená, že čepel je oplátována ze tří stran ( boky a hřbet ), není to jako podobný ,,sendvič“, kde jsou na sobě tři desky materiálu. Nůž je kalený parciálně, na výhni a trojnásobně popouštěný.
[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=32wkDC9_2ws[/embedyt]
Lovecký damascenský- bushcraft – nůž ,,Merlin“
Damascenská čepel je vykovaná ze dvou různých damaškových bloků rozdělených na celkem čtyři díly, za použití celkem čtyřech druhů ocelí. Výsledný výkovek obsahuje různé stupně prokování vrstev, na povrchu cca 200 – 300 vrstev, uvnitř i přes 500 vrstev – mikrodamašek, kde se jednotlivé linky nedají vizuálně rozlišit. Z výsledného výkovku je vytvarovaná čepel s ručně provedeným plochým výbrusem zakončeným miniaturní fazetou. Čepel je zakalená parciálně, ale bez viditelné linie hamon, protože přechod tvrdostí v materiálu je plynulý. Trojnásobně popouštěno, jak parciálně, tak z celého průřezu, výsledná tvrdost čepele na ostří hraničí hodnotou cca 65HRC. Další složky výkovku mají hodnoty cca 56 až 60HRC, čepel obsahuje i minimum nekalitelné oceli.
Rukojeť je odlehčená a díky tomu má nůž těžiště na ukazováku držící ruky, střenky podložené kůží jsou z buvolí rohoviny, která je připevněná nýty z plného pravého stříbra. Celá montáž je podpořena použitím epoxidového lepidla.
K noži je kožené černé pouzdo, vyrobené na míru mistrem Petrákem z Kladna.
Fotky v lepším rozlišení zde: https://photos.google.com/album/AF1QipM0k6oGMElyR7D4CixxpPD7dtJiRReis0KAldvg
Kurs kování 15. – 16.4.2016
Kurs kování čepelí proběhl v pátek odpoledne a v sobotu jsme kovali celý den. Účastníci kovali čepele podle vlastních návrhů a svoje výrobky si odvezli domů.
Kompletní fotogalerie: https://photos.google.com/album/AF1QipNqGxeOTQU_WB9rqyY_qEWlKsSQrBOWX7CU7P0p
Kovaný nůž ,,Legionář“
Tento nůž jsem vyrobil v červenci 2008. Od té doby slouží v rukou francouzského legionáře a nyní se vrátil k údržbě. Pouzdro dostalo novou barvu, rukojeť jsem upravil i tvarově, čepel dostala kompletně nové přebroušení. Mosazná záštita je vyčištěná a znovu přeleštěná.
Fotografie čepele z roku 2008, je to přeplátovaná čepel o pěti vrstvách ze třech druhů ocelí. Kaleno parciálně, bez linie hamon, s pozvolným přechodem tvrdostí. Rukojeť je se střenkou z kavkazského ořechu, s mosaznou záštitou.
Rozměry: délka čepele 170mm, síla čepele 8mm, délka rukojeti 127mm.
Další fotografie dokumentují stav nože po návratu z mise a poslední snímky jsou stav po repasi.
Soutěžní čepel