Výrobní program

 

FOREST HARDWORKER:

– vyráběný od září 2010

– pevný universál pro pobyt v přírodě, lov sport a turistiku –  délka čepele 100 – 130mm, celková délka 240 – 260mm, síla hřbetu v těžišti nože je 7 – 10mm, hmotnost nože i s pouzdrem osciluje kolem 30dkg

– tento nůž  je nosným bodem programu

– čepel je kovaná SAN-MAI,  parciálně kalená, trojnásobně popouštěná.

– výrobní – rodné číslo nože – je zpracováno rytecky, nebo jsou čísla ražená

– nůž  vyrábím v několika varintách tvarů rukojetí i čepelí ( bowie, tanto, rovný, nebo snížený hrot)

– cena základní verze: 9 800.- Kč

 

Jakým nožem vlastně je, Lesní Otrok, neboli Forest Hardworker?

Čepel je kovaná v konstrukci san-mai, což je čepel ze dvou druhů ocelí. Houževnatý plášť tvoří boky a hřbet čepele a do tohoto ,,obalu” je kovářsky vloženo a kovářským svařením upevněno jádro, tvořící potom ostří čepele. Na jádro používám ocel historického původu, která je starší sta let, nebo současné nástrojové oceli.

 

 

Ručně kovaný

Ručním kováním je svařený předkovek vytvarovaný do finálního tvaru, včetně vytažení ostří do síly zhruba 1mm. Nůž je tedy vykovaný do všech detailů a od výkovku se hotová čepel liší jen nepatrně.

Čepel je selektivně zakalená, k čemuž jsou zapotřebí tři ohřevy ve výhni.  Dalším postupem je popouštění, které je prováděno třikrát, jednou selektivně a dvakrát prohřátím celého průřezu.

Před tepelným zpracováním je čepel na hrubo vybroušená, vyvážená odvrtáním stopky rukojeti a opatřena rodným (pořadovým), číslem, nyní již ve formátu xxx.xx , kde první trojčíslí je pořadí a za tečkou dvojčíslí rok výroby. První kusy byly číslovány pouze dvojčíslím pořadí, bez letopočtu. Umístění čísla bylo na rikasu, kdežto nyní je pod kovaným žlábkem v čepeli.

lovecke-noze-rosecky-knives (6)

Střenky lesního otroka

Na střenky rukojeti jsou dle přání zákazníků použity nejrůznější materiály, nejčastěji paroh jelena nebo různá exotická dřeva, které jsou vždy k trnu připevněny třemi mosaznými nýty. V rukojeti je integrovaný průvlek na pojistný řemínek pro zajištění nože v ruce při práci. Nůž je v koženém pouzdře, které je vyrobeno přesně na míru, vybavené závěsem nebo klipem pro upevnění na opasek.

 

LITTLE HARDWORKER :

– lehký nůž pro každodenní nošení s celkovou délkou kolem 210mm, síla hřebetu v místě těžiště cca 7mm

– výkovek je z homogenní vyzrálé uhlíkové oceli, jejíž stáří je zhruba 150 let,  tvrdost ostří zakaleného parciálně, (na linku, s viditelným hamon), je zhruba 58 HRC

– cena základní verze:   VÝROBA UKONČENA

 

FOREST HARDWORKER MAXI:

 – stejný nůž, jako FH, ale s délkou čepele nad 140mm

– cena základní verze 11 800.- Kč

 

FOREST HARDWORKER POCKET:

–  zavírací nůž s jednou čepelí, ( není podmínkou, je možné objednat další želízka), jištěnou hřbetní pojistkou ( back lock)

– všechny ocelové díly nože jsou ručně vykované z uhlíkové oceli, pružiny z historických per, čepele z nástrojových ocelí, nebo damašku.

– čepel je kalená parciálně , zvlášť zámek pojistky a ostří

– příložky nože v základní verzi rovněž z uhlíkové oceli, kalené , černěné kovářským brynýrem

– nůž  vyrábím také v provedení SLIM, kdy jsou příložky silné cca 3mm, proti obvyklým 4 – 5mm

– mechanismus chodí v mosazném vyložení

– délka čepele 120mm, síla cca 4 – 5mm

– cena základní verze : 18 500.- Kč

Nože dodávám s koženým pouzdrem, šitým na míru každého kusu jednotlivě, (s klipem, nebo klasickým průvlekem), v přírodní, hnědé, nebo černé barvě.

,,LEGIONÁŘ“

– nůž vyvinutý na základě konzultace a testování v praxi ve službě ve francouzské legii. Prototyp byl v této armádě osm let, prošel africkými pouštěmi i brazilskými pralesy ( Franc. Guyana) – provedení nože je v základní verzi s čepelí san-mai, mosaznou záštitou a střenkou ze dřeva jatoby nebo ořechu. Délka čepele je 150 – 160mm.  Cena základní verze 15 000.- Kč.

Video nože Legionář –  po repasi č. 003.17 nůž který slouží jako primární nástroj na expedicích v brazilských pralesích: zde klikněte na video

Obvyklý postup při objednání:

1.- výběr nože : velikost, tvar čepele ( klasika – může být oblejší, nebo ostřejší hrot, bowie, tanto (celý nůž je pak v opačném radiusu, nebo rovný),
tvar rukojeti , typ výbrusu, materiály, zdobení, a podobně, podle přání. K orientaci poslouží tyto adresy:   https://www.youtube.com/channel/UCOv7kxVPu558IKlHP65liaQ , http://roknif.rajce.idnes.cz/  , kde najdete v podstatě téměř všechny možnosti, ale přesto pro Vás vytvořím něco úplně nového a nezaměnitelného.
 Některé odlišnosti od základního modelu jsou za příplatek, zejména  luxusní materiály, ruční plochý výbrus, rytiny a podobně. V základní ceně dostanete jakýkoliv tvar čepele i rukojeti, pouze za velikost ,,Maxi“ tedy s čepelí nad 140mm délky je příplatek. Z materiálů je v základní ceně paroží z jelena a některá exotická dřeva dle aktuální nabídky – nyní je to Jatoba a Americký Ořech. Zákazník formuluje své požadavky na emailovou adresu  rosecky.knives@seznam.cz

2. Na vybraný, konkrétní nůž obdrží kalkulaci a pokud ji zákazník odsouhlasí, pošle 50% z ceny jako zálohu. Od té chvíle je objednávka platná.
3. Dodací lhůta je nyní asi 12 měsíců. Záleží také na typu nože – náročnost výroby na čas, ale značnou část této doby je čekání na řadu, je mnoho objednávek před Vámi.

NA UVEDENÉ NOŽE KTERÉ JSOU ČÍSLOVANÉ A JSOU TO ZAVEDENÉ MODELY NELZE OBJEDNAT SAMOSTATNOU ČEPEL