Archiv rubriky: Klub

Rozhovor – RNDr. Pavel Poc

Mezi moje zajímavé zákazníky bezpochyby patří i RNDr. Pavel Poc, který  donedávna pracoval jako europoslanec. Je vystudovaný biolog a jako takový se postavil proti takzvanému „semínkovému zákonu“ a dlouhodobě se zasazuje o bezpečnost potravin a opatrnost vzhledem ke geneticky modifikovaným organismům. Další informace o Pavlovi najdete například zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pavel_Poc 
 
Ahoj Pavle dlouho jsme plánovali tento rozhovor pro můj web a mě se zdá že doba pro tento počin konečně uzrála. Mám tedy na tebe pár otázek..    

1. Když jsem zjistil že můj zákazník ,,sedí“ v Bruselu a navíc je vystudovaný biolog, řekl jsem si že to je opravdu nezvyklý zájemce o produkty nožířského řemesla. Co tě na nožích vlastně zajímá – nezastírejme že je sbíráš… ? 
 

To asi není nic zvláštího, ne? Nůž byl a je vždycky tak trochu kultovní předmět a asi neznám chlapa, který by nějaký nůž neměl rád. U mně k tomu přistupuje taky to, že děda byl kolář- karosář, řemeslník nade všechny a já se jako děcko nejvíc poflakoval u něj v dílně, tak ve mně něco z toho zůstalo a řemeslo mně vždycky facinovalo. Chladné zbraně, nejen nože, mně berou i pokud jde o design, samotnou tvorbu i trochu té mystiky okolo. Koneckonců i Ty jsi mi dělal pár nožů na zakázku podle mých návrhů a těším se až spolu zase budeme něco dělat.

2. Jak se díváš na obecné snahy politiků v některých zemích zbavit obyvatelstvo ,,nebezpečných“ předmětů, mezi něž patří i nože? Nepřijde ti trochu přehnané že třeba v Anglii nemůže občan ani na ulici zakrojit do nějaké té svačinky? 

Úprava ve Velké Británii a v Irsku je poměrně striktní protože společnost, nejen politiky, tam vyděsily počty trestných činů spáchaných s použitím chladných zbraní. Ty v Británii narůstají tak moc, že se tam mluví o “knife crime epidemic”. Jen v Londýně dojde k pěti stovkám napadení nožem ročně. Ale pokud si tu svačinu budeš porcovat zavíracím nožem bez aretace čepele s délkou do 7,6 centimetru jsi v zásadě v pohodě. Pokud si vezmeš jakýkoli nůž do baru nebo na fotbal, půjdeš dost pravděpodobně za katr. Naproti tomu v přírodě, pokud máš k tomu oprávněný důvod, jsou povoleny i nože s pevným úchytem čepele či přímo nože s pevnou čepelí. Hodně cynicky bych řekl, že je to jejich problém a s brexitem zmizí z Unie jeden z členských států, který opakovaně požadoval zpřísnění zbraňové legislativy.  

3. Jako politik si myslíš že se u nás těmto zákonům ubráníme? Jaký je tlak, pokud tedy je –  na ČR aby takové opatření přijala?Nevím o žádném takovém tlaku ani jsem ho za deset let nezažil. Tyhle falešné poplachy mně upřímně štvou, u nás pořád někdo něco svádí na Unii aniž by měl vůbec páru o realitě a příčinách problému. Nejvíc jsem se nasmál jak u nás jela kampaň jak Anglie zdrhá z Unie aby se vyhnula přísným regulacím, a zatím pokud jde o zbraně, tak Britové byli ti, kdo chtěl zpřísnit podmínky v celé Evropě. Přitom je věc jen a jen národní legislativy, jak se k chladným zbraním postaví. Každý stát to má upravené jinak, podle svého. Když pojedeš do Norska na ryby a Německá policie Tě chytne s filetovacím nožem s čepelí přes 12 cm, a nebudeš ho mít v uzamčeném pouzdře, tak taky dostaneš flastr. Je prostě potřeba znát a respektovat zákony země, ve které se pohybuješ. 

4. Sám nože nosíš, nebo pouze sbíráš? Tvoje EDC?Jasně, že do obory si s sebou nůž vezmu, jasně, že na vodu jedu s nožem. Ale že bych nosil po Bruselu bowie jako Krokodýl Dundee, tak to ne, to pokládám za dokonalou kravinu. Občas se povede neskutečná věc. Jednou jsem dostal k Vánocům od asistentů jako dárek higonokami, uložil jsem si ho do cestovní tašky, zapomněl jsem na to a pak jsem s ním skoro půl roku lítal tam a zpátky letadlem než si ho jednou všimli v Bruselu při kontrole a přišel jsem o něj. EDC v pravém slova smyslu asi nemám. Ale na procházky do přírody se psem nebo do obůrky nejčastěji nosím tvůj Titan Dagger. 

5. Uplynula už nějaká doba co jsi svoji židli v Bruselu opustil. Jak se teď díváš na uplynulé roky,  co považuješ za největší úspěch tvého působení?

Kdybych měl zmínit tři věci, které by bez několikaleté práce mě a mých lidí asi nebyly, tak první určitě bude změna evropské politiky pokud jde o pesticidy, zejména jejich povolování a posuzování rizik, včetně odstřelení nechvalně proslulého glyfosátu. S tím úzce souvisí novela potravinového práva, která tyhle věci převedla do legislativy v oblasti bezpečnosti potravin. Povedlo se mi taky během těch deseti let posunout problematiku rakoviny vysoko na žebříčku priorit, nikdo to moc neřešil a teď je to v oblasti zdraví jeden z hlavních bodů. A v oblasti ochrany biodiverzity to bylo nařízení o nepůvodních invazních druzích. Na tom jsme profesně pracovali i s manželkou snad 25 let a skončilo to právě tou Evropskou legislativou a realizovaným regionálním projektem likvidace bolševníku, jedné z nejnepříjemnějších invazních rostlin. Ale samozřejmě toho bylo za těch 10 let mnohem víc, bylo by to na dlouhé povídání. Je docela škoda, že tady v ČR panuje hrozná skepse k politice a nedůvěra k Evropské Unii. Kolikrát jsem poslouchal nářky jak teden člověk v Europarlamentu nic nezmůže, jak jsme v EU bezmocní a podobně. Všechno jsou to nesmysly. Síla záleží na kvalifikaci a schopnosti vyjednávat.  Takové stěžování “já nic nezmůžu” pochází většinou od neschopných lidí, a nejen v Evropském parlamentu 

6. Kam teď směřuje Pavel Poc, jaké máš plány?Volby dopadly jak dopadly, přišly nabídky, a pojejich porovnání a vyhodnocení jsem zůstal pracovat v Bruselu. Sice to znamená zase to strašné dojíždění, ale můžu pokračovat v práci na tématech, na kterých jsem pracoval dřív. Dál se zabývám pesticidy a biologickou ochranou rostlin, rezistencí na antibiotika, potravinovým právem ale třeba i rakovinou a obnovitelnými zdroji energie.

7. Vím že rád cestuješ, přivezl jsi mi kousek polární břízy který jsi sám uřízl někde za polárním kruhem. Kam ještě chceš vyrazit, jaký je nesplněný cestovatelský sen?

Abych řekl pravdu, tak když mám někam odjet, jsem z toho vždycky skoro nemocný, takže nevím jestli mám rád cestování. Zato vím jistě, že miluju Skandinávii a něco mně nutí se tam pořád vracet. Říkáme tomu doma “nedostatek Norska v krvi” a už je to zase tady, letos tam prostě musíme zpátky. Asi to je syrovost severské přírody, to je prostě něco úchvatného, co se nedá moc dobře popsat. No a samozřejmě moře, potápění a za tím se taky musí cestovat. Míst kam se ještě chci podívat je spousta, chtěl bych se potápět s kosatkami v Norsku, mezi medůzami na Palau, vidět sardine run v Jižní Africe, Galapágy ….. 

DCIM100MICRO

8. Nejzajímavější destinace kde jsi byl, nebo kam se rád vracíš?

Nejzajímavější byl zatím asi Svalbard, Špicberky. Byl jsem se tam před pár lety podívat na Světovou banku semen, pomáhali jsme jim s financováním tohohle neskutečně cenného projektu. Bylo to ještě v zimě a byla to úplně nová zkušenost. Výprava na sněžných skůtrech jen tak na půldne, ale flintu s sebou, protože lední medvědi tam pořád ještě občas žerou lidi. No a když pak v té ledové pustině trochu a opatrně poodejdeš od ostatních, tak Ti to připomene vlastní rozměr a zranitelnost. No a pod vodu jsme se pravidelně vraceli na jeden zapadlý ušmudlaný atol na Maledivách, kde sice nejsou ty proslavené pláže, ale zato je tam super potápění. Jenže to teď asi skončí, protože tam někdo zatáhl kočky a s nimi paraziticke červy z rodu Ankylostoma. Minule jsem si odtud přivezl pod kůží larvu a není to zážitek, který bych chtěl opakovat.    

9. Povinná otázka – jakou sebou vozíš kudlu, pokud nějakou? Pokud ne, chybí ti nůž na cestách?

Potápěčský nůž patří k výbavě pod vodu, míval jsem Kershaw Sea Hunter, ale přišel jsem o něj, teď mám místo toho nůž-nůžky Scubatech. Do Skandinávie obvykle beru filetovací nůž plus něco na kuchání ryb a samozřejmě moje milované Bolo SP-11 od firmy Ontario, nejuniverzálnější survival knife, který se kdy vyráběl, škoda, že ho nahradili novým typem, který je k ničemu. Ale ať už “venčím” jakýkoli nůž ze sbírky, naprosto vždycky si prostuduju předpisy dané země a respektuju je, jak při tranzitu tak v cílové destinaci, abych o něj nepřišel.  

10. Nemám obvzlášť široký okruh čtenářů, ale na druhou stranu je to speciální skupinka. Co bys nám sdělil – poselství Pavla Poce?

Usmívejte se na sebe, zdravte se a mluvte spolu. Nejhorší na Česku je ta vzájemná nevraživost, podezíravost a závist. Ta vám dělá kažodenní život horší, než jaký je nebo by mohl být. 

Děkuji ti za čas, který jsi věnoval tomuto rozhovoru a věřím že si najde svoje čtenáře. Těším se až se zase uvidíme, třeba nad projektem nějaké zajímavé kudly, ahoj.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Marek Libotovský – muž v džungli.

 
 
 
 

 
 
 Jedním z nejzajímavějších zákazníků mé dílny je nepochybně Marek Libotovský, cestovatel , dobrodruh a přírodovědec. Požádal jsem ho tedy o malý rozhovor i krátký  úvod, kde mi o sobě napsal:
 
Marek Libotovský – dobrodruh v Amazonii ve zkratce:
 
  Když jsem se jako patnáctiletý kluk díval na filmy s Indianem Jonesem, představoval jsem si sám sebe, jak se prodírám houštím amazonského pralesa a objevuji ztracené indiánské civilizace. Po čase jsem si
řekl, že už mi nestačí jen klouzat mým prstem po mapě světa a když se naskytla příležitost podívat se do Peru, rozbušilo se mi srdce. Byl jsem tehdy na vysoké škole a odcestoval jsem do peruánské Amazonie díky výzkumné práci,
kterou jsem prováděl o mravencích. Strávil jsem tam tehdy půl roku v regionu Ucayali. Díky blízkému spojení s přírodou jsem měl možnost účastnit se rituálních ceremónií s místními šamany, od kterých jsem se i učil.
  Pravidelně se do Amazonie vracím, abych prozkoumal další části zelené plochy a rozšířil své znalosti místní kultury a civilizace. Poslední cesta se uskutečnila na podzim 2017, kde jsem měl možnost podrobit nůž od Vás
zatěžkávacím zkouškám odolnosti od kácení až po filetování piraně. S nožem jsem byl v nížinách i v oblasti nad 3000 m n. m. a byl mi i věrným společníkem ve chvíli nouze, kdy jsem se ocitl široko daleko v pralese sám a
musel jsem zde přečkat noc v obklopení všech nebezpečných zvířat, co džungle nabízí.
 
  
 
 
1. Ahoj, jsem rád, že jsi souhlasil s rozhovorem, kdy většinou padne otázka, kterou tentokrát začnu – jak jsi přišel na to, že potřebuješ nůž z mé dílny?
 
   Ahoj, já děkuji za zájem o rozhovor se mnou. O tom, že potřebuji kvalitní nůž, jsem díky předešlým zkušenostem z Amazonie věděl. A proč nůž z tvé dílny?
Pragmaticky – výborný poměr materiálů, ceny a osobitého přístupu. Osobně – po asi 2 hodinovém úvodním telefonátu, v němž jsi mi popisoval proč je lepší ten a ne jiný materiál, tvar nože pro náročné podmínky díky zkušenosti předešlých
uživatelů, střenka ze specifického stromu s ohledem na klimatické podmínky a ostatní věci pro mě do té doby neznámé, věděl jsem, že jsem se obrátil na toho pravého.
  Pro mě ideální spojení nožíře, kterému spolupracuje hlava, srdce i ruce jako boží trojice. 
 
2. Jako řemeslník cítím zodpovědnost když vím že kudla jde do pralesa, nebo někam do války a podobně, ale pořád si sedím v klidu své dílny. Jak pociťuješ rizika spojená s takovou cestou do divoké Amazonie? Nebo jak velká jsou rizika?
Slyšel jsem vyprávění, že se tam dokáže beze stopy ztratit i celá skupina legionářů, natož jeden člověk…
 
  Samozřejmě rizika jsou všude. V Amazonii takřka na každém kroku. A nemusí být ani tak velká jako anakonda či jaguár. Stačí pouze špatný krok do hnízda mravenců Paraponera clavata (největší mravenec s jedovým žihadlem)
a pro slabého jedince může tento počin znamenat i nepěknou smrt. Místní zvyklí na agresivní útoky přirovnávají bolest k bolesti způsobenou kulkou (bullet ant).
  Tito mravenci pro nás jako pro „gringos“ znamenají riziko. Pro místní jsou naopak požehnáním a příležitostí jak projít zkouškou transformace z chlapce ve válečníka. Ano v Amazonii se opravdu dokáží ztratit i celé skupiny. Vdnešní době se musíte v
 nejbližší indiánské vesničce zaregistrovat- napsat jméno a číslo pasu. Jedině tak se dá dohledat, kdese daný jedinec naposledy nacházel a kde tak končí jeho stopa. Kolikrát se stalo, že byli obviněni přímo místní ze zabití i celé skupiny lidí pro peníze či     vybavení. Džungle je rozlehlá a pátrat tam po někom bez bližších specifikací je velmi těžký úkol. Dalo by se to přirovnat k jednomu výroku z české pohádky: „Co jednou peklo schvátí, to už nikdy nenavrátí“. Neberte to jako návod, ale jestli se chcete někoho zbavit, stačí se sním vydatpo jednom z přítoků Amazonky, lehce ho poranit a vystrčit z kánoe. Piraně se jako tichý komplic postarají o zbytek.
Měl jsem možnost vidět,jak se popár kapkách mé krve kapajícído řeky doslova „vaří“ voda. Taktéž jsem měl možnost díky nepřízni počasí (vydatným dešťům) nucen přebýt v džungli naprosto sám, bez ohně jen s kokou, nožem a pončem proti dešti. Návrat zpět do civilizace mi zkomplikovala řeka, kterou jsem musel 16x přebrodit. Nicméně po pár hodinách deště se klidná říčka změnila v zuřivou bestii posunující balvany, unášející stromy a kusy zeminy. A mohu Vám říci, že přespat sám v

deštném pralese promočený na kost, bez ohně a signálu, není jako trempovat někde v Brdech. Tam si bobříka za odvahu opravdu zasloužíte ☺. Usínal jsem s drkotajícími zuby za neskutečné symfonie, co prales vydával. Tam jsem se k noži upnul jako kojenec k ňadru. Při návratu na mě koukali jako na zjevení. Očekávali spíše, že se zaseknu někde níže po řece u břehu plavající břichem dolu. Z té lokality se pár odvážlivců již nevrátilo.

 
3. Mohl by jsi něco říct o svém setkání s indiány?
   To bylo v roce 2009, kdy jsem zamířil do Peru na svoji první výpravu. Původní plán byl pobývat v dané lokalitě 3 měsíce. Bohužel neumím poručit „větru a dešti“ a tak jsem byl díky dlouhotrvajícím lijákům donucen zůstat půl roku. Vdnešní době jsou indiáni především mestického charakteru. Již málo jich chce žít nekontaktovaných. Tyto komunity většinou vyhledávají kontakt jen v případě nejvyšší nouze – např. při epidemii, se kterou si neumí poradit.
K prototypu klasické indiánské vesnici dojedete velmi často výletní lodí. Strojník před zakotvením udělá sjednaný signál – zatroubí a hned se k lodi seběhne půl vesnice nastrojených a pomalovaných lidí, jež zahrají nějaké to „divadlo“ pro návštěvníky.
Po představení je očekávána odměna – a nečekají korálky či zrcátka, ale tvrdou měnu. Takže zatleskáte, zaplatíte a odjíždíte s pocitem, že jste „viděl“ pravé indiány. Po odplutí lodi se tito „indiáni“ zase zpátky oblečou do městských věcí a jdou si
lehnout s lahví piva k televizi – to je realita. Ale samozřejmě se dá dostat i k osadám, jež jsou od civilizace odříznuty a jejich život je takový jaký má v indiánské vesnici být. Tam se doposud uchovávají tamní zvyky a legendy. Vědění o
tom jak rozeznat stopy zvířat, jak umíchat jedy pro lov, jakou rostlinu utrhnout a nanést na ránu když si způsobíte úraz v pralese, i to jaké byliny užívat při problémech s početím potomka. Nicméně mladí dnes nechtějí žít po vzoru svých rodičů a chtějí poznávat svět. Stěhují se a místní tradice tak upadají. Civilizace je v těchto případech bohužel spíše virus nežli lék. Mladí podléhají drogám, alkoholu a jiným městským lákadlům. Častokrát se „domů“ již nikdy nevrátí.
 
4. Kdyby jsi měl říct co nejzajímavějšího jsi u indiánů zažil…
 
Zážitků je spousta. Nejzajímavější byl pro mě rituál s Ayahuaskou. Jedná se o směs bylin, jež šaman vaří celý den. Její škála účinků je neomezena. Po vypití „panáka“ této hořké tekutiny vás šaman za směsi zvuků chřestidel a zpěvů
provází po vaší cestě a vy se díky „vizím“ dostanete do jiného světa. Indiáni tento rituál praktikují, aby je ayahuaska vyléčila z nemocí, ukázala jim budoucnost, naučila je mluvit s říší rostlin, lovce naučila novým dovednostem jak lépe lovit atd.
 Já jsem se během rituálu měnil v jaguára. Bylo to velmi intenzivní a opravdu jsem se cítil jako tento predátor. Mělo mě to naučit tomu, jak jako šelma jednat. A zejména jsem pochopil to, že kdo chce být jako šelma, musí se naučit jak vyprázdnit
svoji mysl. Jaguár, který se připravuje na lov, na nic jiného nemyslí. Má ve hledáčku pouze svoji kořist. To je celkem užitečný poznatek. Rozhodně vám neprospěje dělat více věci najednou. To se pak dostáváte do situace, kdy vidíte ženu řídící auto
velikosti tanku, ve kterém se odehrává malá tragikomedie. Hlavní umělkyně si snaží nalakovat nehty, odklepnout si popel z cigarety jen za pomocí rtů, zapít to hrnkem horké kávy a do telefonu přilepeného k uchu sdělit své kamarádce jak bylo na kurzu jógy ☺ (nic proti ženám, jen častý model v Pražské dopravě).
 
5. Jaké využití má pro člověka v amazonském pralese nůž, jaké by měl mít podle tebe parametry?
 
S ideálním nožem bys měl umět rozdělat oheň, nasekat dřevo (i o průměru malého stromu), nařezat pirani, naporcovat ulovené opice a vyrobit si zněj kopí. Co se týká parametrů ideální rozměry má ten můj od tebe. Jediné doporučení je dělat v
těchto případech pouzdra na horizontální nošení. Díky přesunům na kánoích či v místních „pohybovadlech“ bylo nošení u nohy trochu komplikované.
6. Jak se při dlouhodobém pobytu v pralese stravuješ, jak nocuješ a jaké jsou nutná bezpečnostní opatření?
 
  Záleží na tom, zda je člověk úplně sám, či je v blízkosti nějaké vesnice. V případě „vlka samotáře“ je důležité dobře se v místě orientovat a cestu si značit – neztratit se. Pravidlo č. 1 je mít v blízkosti stále zdroj pitné vody. Všeobecně v tropech a subtropech je nejdůležitější hydratace. Vpralese je možnost vpřípadě znalosti dostat vodu z přírody různými způsoby. Indiáni vědí, jaké rostliny mohou „podojit“ jak já říkám. Doslova z nich vytéká voda podobná mléku. Mimo jiné je v ní obsažené i vysoké procento vitamínů a minerálů. K získání pitné vody se mi osvědčila nádoba s filtrem pro možnost využití vody z jakéhokoliv zdroje. V případě nejvyšší nutnosti filtr přefiltruje i moč. Co se týká stravování, člověk si bere základní potraviny
– pečivo, ovoce, zeleninu, rýži. Maso si můžete v případě šikovnosti a znalosti místních druhů dodat sami. Nejlepší jsou ryby a opice. Pro nocování je důležitý oheň. Zajištuje vaši psychickou pohodu, slo uží jako důležitý prvek pro vaření, sušení oblečení a ochranu před predátory. Taktéž doporučuji mít sebou např. paracord upletený na náramku. Ideálně tak 15m k vytvoření přístřešku a samozřejmě moskytiéru.
 
7. Co bylo náplní tvé poslední cesty a podařilo se účel cesty naplnit?
 
  Stanovil jsem si za cíl prozkoumat část Amazonie, kam se moc lidí nedostane. Snažil jsem se spřátelit s místními indiány a pochopit jejich zvyky a spojení s přírodou. Naučit se místní jazyk v oblasti, kde jsem se pohyboval. Jedna z věcí co vás s
nimi sblíží nejvíce je i těch pár slov co se naučíte, abyste se s nimi domluvili. Samozřejmě je v dnešní době trochu hazard jít do pralesa a prozkoumávat ho sám s ohledem na místní lidi, nebezpečná zvířata, nepřízeň počasí ect.
 Ale nic se nevyrovná pocitu, když se na cestu vypravíte a zvládnete ji. Vrátíte se živí a s kupou zážitků. Ano cíl cesty jsem si splnil – vrátil jsem se živý.
 
8. Chystáš další podobnou výpravu?
 
  Každý rok se snažím se do Amazonie vrátit a zatím se mi to od roku 2009 daří. Vždy je něco nového co objevovat, čemu se přiučit, jak se zdokonalit nebo jak si víc vážit toho co máme tady u nás. Jako milovník přírody se mi podařilo zakoupit i část pralesa, ve kterém bych chtěl zrealizovat plán, jež mám již od roku 2009. Tudíž i tento krok mě jemně dokopne k tomu , abych se do těchto končin vrátil.
 
9. Předpokládám, že jsi cestoval přes Brazílii – pokud je to jiná země, oprav mě, ale otázka zůstává stejná – upravuje tamní zákon nějakým způsobem nošení nože a pokud ano, musel jsi to nějak řešit?
 
  Cestoval jsem po Peru až k hranicím s Brazílií, ale v samotné Brazílii jsem nebyl. Zákony těchto dvou zemí jsou v případě nošení zbraní odlišné. Já jsem si byl jist, že v Peru s nožem problém mít nebudu. Byl jsem s ním i na letišti v Pucallpě a pohyboval se s ním v letištní hale. Policie mi nic neřekla, i když jsem si říkal, že je to možná na hraně. Více jsem měl problém nože převézt. Zejména v Německu i přesto, že jsem je měl v zavazadle k odbavení.
  Policie si mě zavolala, nechala mi batoh oskenovat a musel jsem nůž vyndat a obhajovat proč si ho vezu, co s ním mám v plánu a podobně. Kdybych měl v zavazadle motýlka tak mi ho dle jejich slov zabaví. To mě zaskočilo. Tudíž doporučím
při každém výletu do těchto zemí zjistit situaci, aby se nestalo že vám někdo na nějakém letišti vašeho mazlíka sebere.
 
10. Jaký máš názor na omezení, která mají zavedené evropské země jako německo nebo anglie v této problematice kolem nošení nože?
 
  Chápu, že v těchto zemích je v poslední době dost „horko“ a snaží se předcházet problémům. Na druhou stranu nůž je s člověkem od jeho počátků kdy se naučil zpracovávat různé druhy materiálů – kámen, kov atd. Kdyby mi chtěli odejmout právo nosit nůž asi bych reagoval jako pes, jež je zvyklý na svobodu a vy byste ho přivázali ke kůlu. Nůž je mojí součástí. Kdybych si ho zapomněl ráno vzít, byl bych dost nevrlý☺  Ale na tohoto přítele nezapomínám a má své četné místo vedle klíčů a
peněženky.

Milan Merva – rozhovor

Konečně jsem se dostal ke zpracování rozhovoru s dalším zajímavým členem Klubu FH.  Milan mě zaujal už tím, že si pro svůj Forest Pocket přijel na kole… bylo to kolo z uhlíkových vláken na jakých jezdí profíci a to mě přimělo položit Milanovi pár otázek, což nakonec vyústilo v tento další – klubový – příspěvek a věřím že další budou následovat, snad čas dovolí.

Nyní již přímo k věci. Milan mi poslal kromě odpovědí také krátkou informaci o něm samém, tou dobou pobýval v Indian Hills v Coloredu:

Můj život je spojením mnoha vášní. Silná vášeň k běhu a plavání mě ve 25 letech přivedly k myšlence začít se věnovat sportu, kde bych svou vášeň prohluboval. Přidal jsem tedy cyklistiku a začal se věnovat triatlonu. A dnes mám za sebou splněný sen účasti na mistrovství světa v dlouhém triatlonu na Hawaii, který jsem úspěšně absolvoval v roce 2015. Vzdálenosti 3,8 km plavání, 180 km na kole a 42,2 km běhu jsem v extrémních podmínkách zvládl v první třetině startovního pole. Z několika desítek tisíc závodníků z celého světa, se na start postaví cca 2000 těch, jejichž vášeň k triatlonu byla nejsilnější. No a to je důvod, proč jsme se my dva setkali. Lidi odlišného řemesla a stejně mají něco společného. Právě tu vášeň pro danou věc. Vždy když se podívám na nůž od Vás, ať jsem sebe víc unavený, zvednu se a jdu trénovat. Totiž, pokud něco milujete, pak únava, nervozita, „špatná nálada“, je pryč a zůstává jen radost a nekonečná energie.

        

1. Před nějakou dobou jsi se stal mým zákazníkem, co Tě ke mně přivedlo, máš celkově zájem o nože jako sběratel, nebo je to pro Tebe předmět který prostě potřebuješ v určité kvalitě a provedení, či je v tom něco jiného?

Nože se mi líbí už od dětství, je to jedna z mých vášní. Moc se mi zalíbily lovecké zavíráky. Koupil jsem si jeden menší ze sériové výroby v ČR a potom jeden větší ze sériové výroby v Itálii. Po čase jsem si sedl k laptopu, že si projdu více webových stránek, zda nenarazím na nějaký pěkný zavírák a objevil tvůj FH Pocket. Mám rád originalitu a taky, když není věc jenom „věcí“, ale odráží se v ní duše toho, kdo ji vyrobí. Proto jsem tě požádal o vyrobení originálního kousku pro mě.

2. Jaké ještě máš další zájmy, krom toho co už víme?

Mou vášní je vnímání těla a pohybu. S tím se pojí další velká záliba a vášeň v cestování a poznání. Na světě je spousta krásných míst. Rád se setkávám s lidmi, poslouchám jejich životní příběhy, poznávám jejich duši a jejich vnímání života skrze „jejich realitu“.

3. Jaký máš názor na směr vývoje evropské legislativy ohledně postupného odzbrojování obyvatel ve většině zemí zakazující i nošení většího nože?

Sledováním, jak se vyvíjí evropská legislativa ohledně postupného odzbrojování, se nezabývám. Můj úhel pohledu se přiklání k možnosti volby. Pravidla jsou zde proto, aby se dodržovala, ale ne vždy jsou trefná a plní podstatu toho proč vznikla. Ale děkuji ti, otázka zákazů obecně je diskutabilní. Před měsícem, jak víš, jsem byl opět na nějaký čas trénovat v Coloradu a zamýšlel se nad zákazem nošení helmy během jízdy na motorce v ČR. Totiž v Coloradu helmu během jízdy na motorce nosit nemusíš. Můžeš se svobodně rozhodnout. Podstatou toho proč to píšu, není srovnání, kde jsou pravidla lepší nebo horší. Podstatou, proč to píšu, je právě ta možnost volby a tím jsem vlastně odpověděl i na tvoji otázku.

4. Jak vnímáš situaci v Evropě, islamizaci, terorismus, je to podle tebe realná hrozba nebo spíš bublina přifouknutá médii?

Na světě je nás stále více a vlivem technického vývoje, odbornosti, honby za ziskem a majetkem společnost v mnoha případech dělá rozhodnutí na základě ega a dění kolem nás je výsledkem minulých činů. Srovnávání, braní si věcí osobně, závist, zášť, uzavření se citům spoustu lidí zaslepuje od vnímání podstaty života.

5. Hodně se pohybuješ po světě, můžeš vypíchnout nějaký zážitek, dobrodružství, které předčí všechny ostatní dojmy?

Mou velkou vášní je vnímání pohybu. Věřím v dokonalost každého člověka a potenciál, který v sobě máme, neboť limity a hranice jsou pouze myšlenky, kterým můžeme uvěřit, ale nemusíme. Ke konci srpna, v rámci regenerace, jsem navštívil Las Vegas. Říkal jsem si: „podívám se do toho kýčovitého města plného zábavy a show“, ať si můžu napsat do cestopisu, byl jsem tam.“ Nečekal jsem (poznání nemít očekávání), že právě tam narazím na dokonalost pohybu a uvidím talent v talentu, kterým pro mě byla show artistů, gymnastů, hudebníků, umělců Cirque du Soleil. Při jejich show jsem já i diváci v plném sále žasli nad

dokonalým vystoupením a tím se mi splnilo přání vidět a vnímat dokonalost pohybu, kde hranice a limity jsou pouze fráze.

6. Dovolím si být trochu osobnější, máš rodinu, přítelkyni, jak Ti fungují vztahy, když jsi tak často z domova?

Mám výborný vztah s dlouholetou přítelkyní a její rodinou, prarodiči, rodiči, sourozenci, širší rodinou i kamarády. Vlastní děti jsou v řešení a je možné, že brzo zahájíme výrobu. Pokud máš lidi skutečně rád, pak prostor a čas odloučení nejsou podstatné, vždy nás to opět přitáhne k sobě.

7. Jsi specialista na výživu, co by jsi tak ve zkratce doporučil zařadit do jídelníčku a co úplně vynechat?

Jestliže si přejeme správně se stravovat, může nám pomoci znalost, jaké složky potravy jsou pro naše tělo důležité z hlediska jeho správného fungování. Následně pak budeme schopni vybírat si jednotlivé druhy potravin tak, aby obsahovaly denní potřebnou dávku složek potravin. Mezi hlavní složky potravin patří makroživiny: sacharidy, tuky a bílkoviny. Dalšími složkami potravin jsou mikroživiny, tedy vitamíny, minerální látky a stopové prvky. Obecně platný optimální poměr mezi základními složkami potravin je při skládání našeho jídelníčku procentuálně vyjádřen: 60 % sacharidů, 15 % bílkovin a 25 % tuků. Současné zdroje upravují optimální poměr základních složek potravin za den na 45–55 % sacharidů, 10–25 % bílkovin a 25–40 % tuků.

Celkové složení stravy je individuální a specifické a jde především o optimalizaci a balance v celkovém denním složení. Pro ty, kteří hledají jistoty a přejí si mít optimalizované nastavení jednotlivých makroživin, vitaminů a minerálních látek je možným řešením genetický test, na základě kterého lze eliminovat odchylky a optimalizovat celkový příjem sestavený na míru v rámci pohybového režimu a životního stylu.

Bližší informace o jednotlivých složkách potravin si můžete přečíst na mém webu: www.milanmerva.com.

8.V čem třeba nejčastěji lidé chybují, když nemohou zhubnout, což je dnes častý problém?

Pro mě je chyba pouze fráze. Aktuální rozhodnutí a následný čin mají důsledek, ať je jakýkoli. Dodnes se přesně neví, jakým způsobem se má člověk stravovat. To co platí pro jednoho, nemusí platit pro druhého. Já nevymyslel solené brambůrky, čokoládu, pizzu, propečené bagetky, zmrzlinové poháry, apod., ale ochutnal jsem je a občas je jím. Nejím je za odměnu, ani protože jsem dodržel nějaký dietní program. Je totiž možné tyto potraviny zařadit do jídelníčku, zachovat balance jednotlivých složek potravy a stále hubnout, nabírat svaly, sílit, posílit imunitní systém, srovnat trávení apod.

9.Poskytuješ takové poradenství na míru? Kde Tě případní zájemci najdou?

V současné době se věnuji individuálnímu nastavení balance, mezi jednotlivými složkami (myšlení, trénink, regenerace, strava, druh práce, rodina, zdravotní stav, atd.), které tvoří celkový životní styl mého klienta. Kontakt na mě najdete na stránkách: www.milanmerva.com nebo mě můžete navštívit osobně ve Vita Sana Clubu ve Zlíně.

10. Nejhezčí místo kde jsi byl?

Každé místo, které jsem navštívil, má své kouzlo. Na Hawaii jako by čas utíkal pomaleji, moc se mi líbilo v Queenslandu v Austrálii. Na Caymanských ostrovech jsem se potápěl s rejnoky, v noci plaval v záři svítícího planktonu. V Jihoafrické republice byl na safari. V Číně sledoval soužití velkého počtu lidí. V USA jsem navštívil rozpálené kaňony Moabu, kasina a show v Las Vegas, pláže pobřeží Los Angeles. V Evropě mám rád oblast severní Itálie (Süd Tyrol), Švýcarsko a Rakouské Alpy. Ale ano, mám místo, které mě chytlo za srdce. Je to městečko Indian Hills v Coloradu, kde poslední dvě sezóny trénuji v rámci vysokohorského soustředění v Mount Falcon Park. Colorádo je nejvýše položeným státem co se nadmořské výšky týká. Tři čtvrtiny Colorada je položeno ve výšce nad 3000 m. Když po několikahodinovém trénování v parku sedávám na skále a pozoruju západ slunce, vnímám přítomný okamžik.

11. Tvoje plány do budoucna?

Žiju přítomností, vnímám život kolem a podstatu toho, proč žiju. Možnosti do budoucna vidím ve vzájemné spolupráci.

12. Byl by jsi ochoten na případné konkrétní dotazy ostatních členů klubu odpovědět on-line na mém webu?

Rád na dotazy ostatních členů klubu odpovím.

Pokud na webu zmíníš partnery, se kterými spolupracuji, budu rád, jsou to:

Effective WAY, Menu Gold, Vita Sana Club.

Milane, díky za rozhovor a fotky.

ROZHOVOR S JANOM, PROFESIONÁLNÍM LOVCEM MEDVĚDŮ V KANADĚ


  • Jano mě oslovil s objednávkou na nůž FH, a poslal mi losí paroh na střenky. Je to paroh z losa, který na Jana běžel a na poslední chvíli jej zastřelil Janův indiánský přítel. Vypadá to, jako by se v kanadské divočině zastavil čas, ale možná to tak není, posuďte sami z rozhovoru se samotným:

    M2E76L218-217R378B329
    M2E76L218-217R378B329

1 . Pocházíš ze Slovenska, jak se stalo, že jsi zakotvil v Kanadě?

Ano, som z Piestan .V Canade som zakotvil preto, lebo to bola jedina krajina co mohla splnit moj sen.los

2. Jsi profesionální lovec. Splnil se ti tak klukovský sen, mířil jsi k tomu, nebo to prostě tak vzniklo a je to jen práce?


Moj klukovsky sen zacal ked sa mi do ruky dosta kniha,,Medvedou stopou“, od slovenskeho autora, meno uz nepamatam. Prečítal som ju otvorenou pusou ako 12 rocny. Odvtedy som bol fascinovany medvedom. Ta kniha je do teraz doma-v piestanoch. 
IMG_1369

3. Jako nožíř se musím zeptat, jaké nože používáš, jaké důležiité vlastnosti musí tvůj nůž mít a co tě dovedlo k mému výrobku?
Noze pouzivam..na vykostovanie prs z jariabka a tetreva-mini Buck, na stahovanie koze medveda Buck 110. Na stahovanie bobra mam custom made noz od americkeho noziara z ocele CPM S60V – velmi tvrda ocel a vydrzi. Na tvoj vyrobok som natrafil uplne nahodou na Fb,zapacil sa mi, tak som ta hned kontaktoval
. Vždy som chcel mat rucne kovany nož.

4. Jaké nože používají lovci kolem tebe, je to trochu podobné, mají nějaký model obecně v oblibě?

Lovci okolo mna pouzivaju noze ake akurat maju po ruke, nedavaju si na nozoch zalezat-nedelny lovci (slaby lovci)

5. U nás je určitá komunita lidí, které zajímá indiánská kultura. Již dříve jsme se spolu bavili, že indiáni jsou tví sousedi. Jak je to u nich s nošením nožů?
 Indiani noze nosia ale su skromny a tichy,.(ked nechlastaju su v pohode) medvěd 2medvěd

  1. Máš nějakou zajímavou historku z lovu?
     Historka z lovu: Jeden rok ku mne ako obvykle prisli z USA lovci zo statu New York. Jeden z nich hned prvy vecer na navnade strelil losa. Los sa na jar nesmie strielat prezradil to len svojemu kamosovi a ten mi to povedal. Tak ja hovorim ze skoda tolkehio masa, že ideme vsetci a maso zachranime. Maso sme spracovali, ale keby nas prichytili Rangeri, bol by to velky pruser. Ten lovec mi ale hned prvy den dal 2 krabicky nabojov W270. Mal som ich na policke kde spim. Potom zasadla lovecka rada ze co s tym lovcom spravime. Tak ze ho dame na lov medveda, kde je najmensi medved a najviac moskytov. On mal ale zase stastie a po pol hodine strelil slusneho medveda. Stale bol však nepokojny. Ked tato skupina lovcov, kde kazdy ulovil medveda, odchadzala domov,(po 7 dnoch lovu), ten lovec skoro rano prisiel do mojej izby a nenapadne tie naboje co mi dal zobral naspat!!!.To je ale charakter co??
  2. Inokedy, mal som na medveda lovcov z Ceska a na jedno miesto,vzdy ked som lovca doviezol ako obvykle o 16:30, návnada už bola zožrata. Tak som tam dal kameru a zistil som, že pekny medved  chodi na navnadu o 12:30 na obed. Sadli sme teda na druhy den na štvorkolku  a ako sme sa bližili k navnade, tak na 50 metrov sme zbadali medveda ako sa krmi zo suda.(na navnady pouzivam kovove 200litrove sudy, lebo len medved ten sud dokaze zvalit) Zastavil som a vydal lovcovi pokyn okamžite strielat. Ten vystrelil, medved po rane okamzite zmizol. Odbehol asi 50 metrov a nastaštie sme ho v hustom poraste našli. Dalsi štastny lovec…

7. Jak vnímáš kanadskou přírodu, v jakém je podle tebe stavu a jak se tento stav vyvíjí, pozoruješ například nějaké změny vlivem oteplování klimatu nebo podobně?
Priroda je neuveritelna tam u mna vojdeš do lesa a bez GPS mas problem sa vratit naspat na cestu. Les je husty a mimo chodnika je to dost tažke. Treba vidiet aby clovek uveril… to, že poslednych 10 rokov ked na jar prichadzam do campu vidim že je v jazerach menej vody ako byvalo, to si vši
mam, ale vody je menej preto, že v zime napada meněj sněhu. A že to ma pricinu v globalnom otepleni. Tak to je priklad. 1436

8. Jak se může zájemce u tebe zůčastnit lovu, třeba na medvěda a kolik takový zážitek asi stojí? Mohou tě případní zájemci kontaktovat a kde tě najdou? Jak vlastně takový lov probíhá? Jakými způsoby lovíš?

Kontakt na mna je  telefon–001 908 20816, email  abc70@azet.sk
Facebook – jano micka. Som profesionalny lovecky sprievodca na lov čierneho medveda,losa  a na ryby. Cely tento špas neni ani tak strasne drahy. Cena povolenky a licencie na lov medveda je tento rok asi 360 $. Ja beriem za lov v ktorom je zaratane ubytovanie, strava, transport pocas lovu, spracovanie trofeje, odvoz k preparatorovi, rybolov +motorovy čln na tyden 2500 $. Cesta z letiska do tabora a naspat na osobu 350 $. Plnych 7 dni lovu, ale az je dobra partia dam aj 8-10dni za tu istu cenu. Uspesnost lovu je najmenej 90%. Po prichode z letiska obehnem navnady. Behom dna sa lovci venuju rybolovu. Po obedě ich rozvážam na lovecke stanoviska, jeepom alebo na motorke. Stanoviska su vzdialene od 1km-do 45km. Moje lovecke uzemie ma rozlohu 1530km štvorcovych. Za to platim nájom státu.

M2E1L0-12R350B300
M2E1L0-12R350B30státu.

9. Kanadské zákony ohledně lovu a nošení zbraní, bezpečnost v ulicích i v divočině, co by jsi k tomu řekl?
10.Cizinec-non resident nepotrebuje dokázat že má lovecké licencie z Česka. Stačí len keď mu zakupime licenciu na lov medvěda a povolenku. Legálny věk na lov je 12 rokov. Každy cudzinec može legálně priviezt svoju zbraň, len po prichode na letisko ju musi deklarovat, vypisat tlačivo, zaplatit 25$ a tým má právo použivať svoju zbran v Canade 90dni. Lovci ktori nechcu brať svoju zbraň, tym možem zapožičať jednu zo svojich-caliber 30-06,za 200$ tyždeň.  Co sa tyka zbrani, až človek absolvuje  hunting course(myslivecky kurz), teras to trva jeden vikend  a spravi to bez problemu aj 12 rocne decko.(12 rokov je minimalny vek na lov v doprovode osoby starsej 18 rokov)  Potom može na policci požiadat o zbrojny  preukaz. Na základe toho preukazu si človek moze kupit doteraz neobmedzene mnozstvo brokovnic, gulovnic, ktore može pouzivat na lov , či na strelbu na strelnici. Ziskat povolenie na držbu pistoli je uz komplikovane.  Človek musi byt členom streleckeho klubu a v povoleni ma presne vymedzene ktorou cestou do toho klubu chodi. Šanca ziskat taketo povolenie je tak 60%. Zákon hovori ze zbran počas prepravy v motorovom vozidle musi byt v puzdre, ešte aj na kohutiku zámok a municia uložená mimo zbraň.  Nabit ju  je možne až ked človek vychadza z auta na lov,alebo na strelnici.No v Kanade,keby som bol prepadnuty kriminalnym zivlom a mal by som pri sebe zbran,tak radsej uteciem az by sa dalo,lebo vystrelit i na kriminalny zivel by  ma stalo vsetko na cvo som dlhe roky pracoval.Opletacky zo sudmi,platit advokatov  a podobne.Radsej sa takej situacii z daleka vyhnut.Neni povolene len tak vystrelit mimo lovecke uzemie alebo strelnicu.V takom pripade clovek pride o zbrojny preukaz najmenej na 5 rokov.

11. Jaké máš v divočině zázemí, máš vybudovaný srub, nebo jak tam bydlíš?
Mám 2 zruby v divočině a teraz dokončujem dalši, kde planujem žiť na stare kolena. Je to vzdialene 125km od asfaltky, bez elektriny, bez signalu, ale mame všetok potrebny konfort na život (tepla voda, mrazak, satelit.telefon)

12. Které druhy zvěře nejčastěji lovíš? Dodáváš někam zvěřinu a kůže, nebo co je zdrojem zisku tvé práce?
Lovim hlavně medveda a losa. Popritom mam licenciu profesionalneho trapera, takže lovim kožušinovu zver-kuna, vydra, bobor, vlk, rys, medved, veverica, skunk. Okrem lovu robim aj kurzy na lov kožušinovej zveri, na jeseň, max 3 osoby./za tu dobu vás naučim ako ulovit bobra, rysa, vlka, medveda, kunu, vydru a ako spracovat koze na trh.IMG_1374

13. Co ty sám nejvíc oceňuješ na svém způsobu života a co ti naopak nejvíc vadí? Co ti třeba chybí, když jsi mimo civilizaci?
Ocenujem tu slobodu. Hlavně mi vadí klamstvo a faloš ludi. Chýba mi tu kvalitny med – už asi 16 rokov nepouzivam cukor. Takže až niekto z vas pride, nech donesie pohar medu:)/

14. Byl by jsi ochoten v přímé diskuzi na tomto mém webu odpovědět na otázky, pokud se někdo zeptá?
Jasan ,no problem

DISKUZI ZOBRAZÍTE KLIKNUTÍM ZDE

Rozhovor s Milanem, členem francouzské legie

Rozhovor s Milanem – aktivním členem francouzské legie – který říká: ,,Nůž v legii využíváš prakticky neustále“

kompletní fotogalerie: http://roknif.rajce.idnes.cz/,,Legionar

Minolta DSC

R: Ahoj, my se známe už dost dlouho, tykáme si, zůstanu u toho i v průběhu našeho rozhovoru . Návštěvníky mého webu by jistě zajímalo, jak dlouho jsi u legie a kde všude jsi byl v rámci služby.

M: Ahoj, v legii sloužím od roku 2004, v prvním roce jsem tam absolvoval základní výcvik a v polovině roku 2005 jsem jel na první čtyř měsíční turnus do Djibouti to je na hranicích Somálska a je tam výcvikový terén legie. Mezitím jsem byl na cvičení v Abu Dhabi. V následujícím roce 2006 jsem opět absolvoval turnus v Djibouti, potom jsem byl na Pobřeží Slonoviny, kde právě skončila občanská válka. Od konce roku 2007 až 2008 jsem šířil slovo Boží (směje se),  byl jsem na misi v Afghanistánu. V druhé polovině roku 2008 jsem se vrátil do Djibouti. Od roku 2009 jsem byl na Francouzské Guyaně, a to do roku 2011. V roce 2014 to byla centrální Afrika. Po útocích na Charlie Hebdo jsem byl nasazen na patrolování po francouzských metropolích v Marseille, Cannes, Nice. Potom jsem se vrátil na Guyanu. Je rozdíl nasazení, jako jsou mise a výcvikový pobyt.

R: Jsme na nožířském webu, budu se ptát tedy i k tomuto tématu, jaký nůž používá voják legie a vybaví tě armáda nějakým nožem?

M: Legie tě vybaví bajonetem, který má nevalnou kvalitu, každý voják si pořídí nějaký nůž podle svých potřeb. Je rozdíl, jestli jsi nasazený na misi v Africe či Afghanistánu, protože tyto mise jsou většinou motorizované nebo jestli jsi v džungli (Gyuana), neboť potřeby se mění s prostředím. Doporučuji mít na práce v terénu, prosekávání cesty v džungli, postavení přístřešku, rozdělání ohně a podobně, pevný nůž s delší čepelí a k tomu menší zavírací. Je nutné oddělit nůž na přípravu jídla a na ostatní práce z bezpečnostního hlediska možné nákazy nějakou nečistotou a podobně.

10600437_740529365988278_8739985004355745929_n

R: Když mluvíš o rozdělávání ohně, dokáže legionář opatřit oheň bez sirek nebo zapalovače?

M: Rozdělat oheň bez sirek lze pomocí demontované munice a zahřátého drátu, postupně se pak přidávají piliny z měkkých dřev, které jsou nastrouhané pomocí nože. Metod je více, použiješ vždy to nejdostupnější.

10534080_740529399321608_6478031414940479238_n

R: Existuje pro vojáka legie riziko, nebo může se vůbec dostat do situace, kdy o přežití rozhodne použití nože? Jaký nůž doporučuješ na přežití?

M: Záleží, v jaké oblasti se pohybuješ, tady v Evropě taková situace nenastane, je to obydlená oblast a vždy můžeš využít něco co najdeš a podobně, ale když je taková situace v poušti, nebo v lese, je nůž nutnost. Nůž, který mám od tebe je ideální na přežití v džungli, nejvíc jsem ho využil právě na Guyaně.

R: Jaké je vůbec celkově využití nože pro vojáka legie?

M: V legii využíváš nůž prakticky neustále. Voják na misi nese výstroj, jejíž váha se pohybuje mezi 25 – 40 kg, nůž nesmí chybět, zejména když se pohybuješ v džungli.

10313830_740529569321591_3588805526302918733_n

R: Jak vidíš snahy některých politiků omezovat nošení nožů, potažmo držení a nošení zbraní?

M: Myslím, že na zbrojní průkaz by občan měl mít právo nosit zbraň. Pokud dochází k teroristickým útokům a podobně, ozbrojení občané jsou jednou z možností, jak udržet vyšší bezpečnost a mohou, pokud jsou připravení zabránit větším ztrátám v takové situaci. Nošení nožů s delší čepelí by mělo být také limitováno, protože to dává možnost policii odzbrojit potencionálního útočníka. Dobré řešení by bylo povolit nosit delší nůž držitelům zbrojních průkazů. S nošením zavíracích a menších nožů nevidím problém, i když se malým nožem dá taky kovany-nuz-legionar-rosecky-knives-com (3)smrtelně zaútočit, takové riziko je menší.

R: Když jsme spolu mluvili ještě před tímto rozhovorem, všiml jsem si, že se velmi dobře orientuješ v historii, je to něco, co se vyučuje v legii?

M: Každý legionář by měl znát základní historická fakta, ale všichni legionáři je neznají, mě historie zajímá. Z historie se lze poučit do současné situace, ale je třeba znát fakta. Například abych pochopil druhou světovou válku, musel jsem přečíst paměti veteránů války z obou válčících stran, porovnávat uvedené informace a z toho vyčíst fakta, která jsou pak velmi pravděpodobná. Historie středověku je víceméně daná, ale novodobé dějiny vykládá každý zdroj jinak, takže je nutné studovat mnoho autorů a pak si udělat vlastní obrázek. Řekl bych, že historii lidí vytváří historie válek. Bohužel, je to tak.

R: Co bylo pro tebe nejzajímavější, top zážitek ze služby?

M: Top je asi těch sedm týdnů v džungli, výcvikový tábor – stáž Aide Moniteur Foret ( AMF), což je výcvik k přežití v džungli.

R: Trochu odbočím, jak hodnotíš současnou bezpečnostní situaci v Evropě?

M: Současná situace je velmi vážná, jak všichni vidíme a sledujeme na internetu. Ještě před tím, než jsem šel k legii, pracoval jsem v severní části Paříže jako klempíř. Už v té době se mi zdálo divné, že když jedu metrem v této části Paříže, nevidím nikoho jiného, než lidi tmavé pleti. Potom proběhlo 11. září a poté, co se k tomu přiznala Al Káida, sledoval jsem jak všichni muslimové v této severní části Paříže oslavují a všichni z toho měli obrovskou radost. Riziko nese migrační vlna a otevřené hranice evropských zemí. Je to samozřejmě špinavá politika USA, zlikvidovali zcela bezdůvodně Kaddáfího a dnes je v této zemi totální chaos, ale za Kaddáfího to byla země, která zadržovala migrační vlnu. To samé Sýrie, ovšem syřané (díky Rusku, které zabránilo bombardování a vývoji podle podobného scenáře jako v Lybii), se ještě mohou bránit, ale migrační vlna je obrovská i ze Sýrie, protože na velkém území tam vláde Islámský stát. Tím pádem tuto migrační vlnu nikdo nezadržuje, hranice neexistují a hlavně politici jsou pro tuto migrační vlnu, takže tohle všechno je řízené. Určitě si myslím, že to je řízené, není možné aby politici s něčím takovým souhlasili, kdyby svoji politiku chtěli dělat pro lidi. Ještě když byl ve Francii Sarkozy a vznikl nějaký problém, Sarkozy vrátil ty lidi zpět do Afriky a povolal policii. V Pas de Calais na hranicích s Anglií je množství migrantů, kteří se chtějí dostat do Anglie, koncentruje se jich tam obrovské množství a vznikají problémy. Mluvím teď o situaci v Pas de Calais. Za Sarkozyho to policie ještě uměla dát do pořádku, ale dnes policie prakticky nemá žádná práva potlačovat tuhletu vlnu, protože politici jim to prostě nedovolují. Na Guyaně jsem pracoval se Gendermarie a ti říkají že mají omezená práva při zásazích proti migrantům takovou měrou, že nemůžou dělat prakticky nic. Samozřejmě to záleží na tom, koho budou občané volit, jestli politiky typu Merkelová, Holland a podobné, a pokud je volit budou, situace bude jen horší a horší.

R: Co si myslíš o Silvestrovských útocích na ženy, mě je divné, že to bylo v jeden den na tolika místech, stejný typ zločinu.

995074_740534392654442_927614194413054743_n

M: Myslím si, že to bylo organizované, ale i do určité míry spontánní. V Africe jsem viděl podobné chování mezi jednotlivými etniky, proto mě tím nepřekvapili ani zde v Evropě. A jelikož byly oslavy, které nesou velkou koncentraci lidí v ulicích a tyto skupiny toho využily a domluvily se k hromadné akci, takže ty zvěrstva byly víc vidět. Ale je to něco, co se děje neustále, jen se o tom nemluví a je snaha toto zakrývat, ale já sám nebo mí přátelé jsme byli svědky agresivního chování africké menšiny přímo ve francouzských metropolích. Ve Francii je takovéto násilí na lidech zveřejněno na internetu, ale v televizi se o tom prostě nesmí mluvit. Pro mě tohle není žádné překvapení, spíš je pro mě překvapení, že to vyšlo na povrch a že to šlo i do televize. Byla to zřejmě tak velká koncenterace útoků v jednu chvíli, že to bylo nezadržitelné a něšlo to už utajit.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

R: To mě navádí se vrátit k tématu nošení zbraní v ulicích…

M: Já se pohybuji hodně po Francii, sám jsem byl již napaden, i moji přátelé, tam kde máme regimenty, kolikrát jsou i bitky. Opatření jsou pak taková, že musíme chodit po třech, po čtyřech, nebo nám poručí, abychom si vzali vycházkovou výstroj, nebo alepoň ti, kteří mají méně, jak pět let služby. Vyvozuji z toho, že migranti jsou chráněni. Domnívají se, že nám vojákům i civilistům budou utínat a omezovat práva, tak že migranti přestanou dělat ty svoje zvěrstva, ale to není pravda. Oni to dělají bezdůvodně a čistě proto, že nesnáší naši civilizaci. Je jedno, jestli je to muslim, nebo nějaký černoch z Afriky. Žijí v ghetech a s islámem to nemusí mít vždy souvislost, je to nenávist vůči bílé rase a naší kultuře. Vidí, že se chováme podle nějakých zákoných hranic, které oni nerespektují a to je jejich výhoda. My se také neorganizujeme do skupin, žijeme normálním životem, zatím co oni se organizují a napadají nás, okrádají lidi, znásilňují ženy a potom je zde samozřejmě islám, ten extrémní, kde se shromaždují v mešitách a tam jim říkají – útočte na bílý, jakýmkoliv způsobem, vezměte auto a naražte do lidí, máte li zbrań, střílejte a nemusí to být na konkrétní cíl, vystřílejte restauraci. O čem se nemluvilo – na konci roku islamisté zaútočili na jednu restaraci, kde náhodou seděli tři ozbrojení členové narkokartelu, ti zareagovali a postříleleli útočníky. Zachránili tak možná spoustu lidských životů… samozřejmě, byli to dealeři drog, zločinci, ale svým způsobem hrdinové. Zachránili plno lidí, a to díky tomu, že byli ozbrojení. Než by police přijela, bylo by spousta lidí mrtvých. Proto si myslím, že obyvatelstvo by mělo být vyzbrojeno, ale mělo by to být pod kontrolou. A politici mají snahu to opět udělat přesně opačně –  tak tohle je už diktatura. Navíc se samozřejmě nedá vyloučit, že se migranti nelegálně nevyzbrojují. Migranti, kteří se sem valí, většinou nejsou z válečných oblastí, takových je minimum. Sám syrský ministr zahraničí říká – nepouštějte je, můžou zůstat v Sýrii – na území, kde není válka. Ale to nechtějí, jsou to hlavně ekonomičtí migranti, což je normální, ekonomická migrace byla vždy. Lidi z Evropy šli do Ameriky za lepším, ale proto, aby tam pracovali. Z východního bloku šli lidi pracovat do západní Evropy. Tihle migranti ale nejdou pracovat, začlenit se, chovají se jinak, jsou to paraziti, chtějí se flákat a žít ze sociálních dávek.

R: Když si dám dohromady všechno, co říkáš, včetně toho co jsme si řekli mimo diktafon, vychází mi z toho, že bezpečnostní situace v Evropě je horší, než v Africe. Co myslíš?

M: Na některých místech to tak určitě je. Nasazení legií ve Francii je stejné, jako bylo třeba v Afghanistánu. Nebezpečí vidím i v tom, že ve Francii je ministryně školství muslimka. Na základních školách se přestávají vyučovat dějiny Francie, to prakticky vymazali. O velikánech, jako byl Karel Veliký, Karel Martel, Ludvík XIV nebo Napoleon se děti neučí. Takže o takových lidech se už francouzi nesmí učit. Místo toho se učí o islámu a islámských říších středověku o Mohamedovi. Navíc tato ministryně zrušila výuku řečtiny a latiny, což byly povinné jazyky. legionar-rosecky-knives-com (1)A je to cítit, když mluvím se staršími studenty, tak oni to všechno islámské kolem tolerují, i přes atentáty. Každá druhá holka chodí s arabem, nebo černochem. Multikulturalismus, který tam je od druhé světové války, kdy začala dekolonizace je tam mnohem výraznější. U nás je společnost mnohem uzavřenější. Myslím si, že to bylo díky komunistům, kteří uzavřeli naši část Evropy, kdy jsme nemohli cestovat a byli jsme omezovaní v jiných věcech, ale na druhou stranu k nám také jezdili zahraniční studenti. Po dokončení školy ale jeli zpět, pomáhat ve vlastní zemi. Ve Francii takoví většinou zůstávali. Tak jsme byli vlastně ušetřeni takové prvotní migrační vlny, která je nejen ve Fancii, ale po celé západní Evropě už dlouhou dobu a my, Polsko, Slovensko a dál na východ to jsou země, které mají ještě šanci, protože západ má v imigraci obrovský náskok, to jsou desetiletí.

R: No, mohlo by to být tak, že až se západní země ,, naplní“, migranti budou hledat další zdroj?

M: Slováci to už pochopili, Poláci to pochopili, náš premiér se neustále snaží ,,jít“ do Bruselu, abychom dostávali dotace, takže se snaží najít cestu, abychom vzali nějaké migranty, ale je třeba říct ne, striktně ne a hotovo. Ti lidé tady nemají co dělat, naše společnost k nim žádné závazky nemá. A naše společnost si to uvědomuje. Na západě si to uvědomuje jen menší část občanů, oni to berou, jako že je to v pořádku. I přes to, co se tam děje, se k tomu nedokážou postavit. Věří v politiky, že to vyřeší a mají strach. Věří, že to vyřeší vojáci, dneska je ve Francii v ulicích deset tisíc vojáků. Hlídají školy a jsou plně vyzbrojeni, jako by byli někde v Afghanistánu, což není normální. A pokud my tady to tak nechceme mít, je třeba se proti tomu uzavřít. A bojovat jak se dá, že půjdou lidi do ulic, že o tom budou číst, mluvit a sdělovat si to a budou se o to zajímat, to je prvotní. Myslím, že my jako východní Evropa máme ještě šanci se proti tomu bránit.

R: Děkuji ti za tvůj čas a za sdílnost.

Milan souhlasil i s tím, že odpoví na vaše otázky přímo, zde v diskuzi našeho webu. Pokud bude mimo připojení, otázky mu předám. Diskuze zde: /tema/milan-rozhovor-s-legionarem/