Milan Merva – rozhovor

Konečně jsem se dostal ke zpracování rozhovoru s dalším zajímavým členem Klubu FH.  Milan mě zaujal už tím, že si pro svůj Forest Pocket přijel na kole… bylo to kolo z uhlíkových vláken na jakých jezdí profíci a to mě přimělo položit Milanovi pár otázek, což nakonec vyústilo v tento další – klubový – příspěvek a věřím že další budou následovat, snad čas dovolí.

Nyní již přímo k věci. Milan mi poslal kromě odpovědí také krátkou informaci o něm samém, tou dobou pobýval v Indian Hills v Coloredu:

Můj život je spojením mnoha vášní. Silná vášeň k běhu a plavání mě ve 25 letech přivedly k myšlence začít se věnovat sportu, kde bych svou vášeň prohluboval. Přidal jsem tedy cyklistiku a začal se věnovat triatlonu. A dnes mám za sebou splněný sen účasti na mistrovství světa v dlouhém triatlonu na Hawaii, který jsem úspěšně absolvoval v roce 2015. Vzdálenosti 3,8 km plavání, 180 km na kole a 42,2 km běhu jsem v extrémních podmínkách zvládl v první třetině startovního pole. Z několika desítek tisíc závodníků z celého světa, se na start postaví cca 2000 těch, jejichž vášeň k triatlonu byla nejsilnější. No a to je důvod, proč jsme se my dva setkali. Lidi odlišného řemesla a stejně mají něco společného. Právě tu vášeň pro danou věc. Vždy když se podívám na nůž od Vás, ať jsem sebe víc unavený, zvednu se a jdu trénovat. Totiž, pokud něco milujete, pak únava, nervozita, „špatná nálada“, je pryč a zůstává jen radost a nekonečná energie.

        

1. Před nějakou dobou jsi se stal mým zákazníkem, co Tě ke mně přivedlo, máš celkově zájem o nože jako sběratel, nebo je to pro Tebe předmět který prostě potřebuješ v určité kvalitě a provedení, či je v tom něco jiného?

Nože se mi líbí už od dětství, je to jedna z mých vášní. Moc se mi zalíbily lovecké zavíráky. Koupil jsem si jeden menší ze sériové výroby v ČR a potom jeden větší ze sériové výroby v Itálii. Po čase jsem si sedl k laptopu, že si projdu více webových stránek, zda nenarazím na nějaký pěkný zavírák a objevil tvůj FH Pocket. Mám rád originalitu a taky, když není věc jenom „věcí“, ale odráží se v ní duše toho, kdo ji vyrobí. Proto jsem tě požádal o vyrobení originálního kousku pro mě.

2. Jaké ještě máš další zájmy, krom toho co už víme?

Mou vášní je vnímání těla a pohybu. S tím se pojí další velká záliba a vášeň v cestování a poznání. Na světě je spousta krásných míst. Rád se setkávám s lidmi, poslouchám jejich životní příběhy, poznávám jejich duši a jejich vnímání života skrze „jejich realitu“.

3. Jaký máš názor na směr vývoje evropské legislativy ohledně postupného odzbrojování obyvatel ve většině zemí zakazující i nošení většího nože?

Sledováním, jak se vyvíjí evropská legislativa ohledně postupného odzbrojování, se nezabývám. Můj úhel pohledu se přiklání k možnosti volby. Pravidla jsou zde proto, aby se dodržovala, ale ne vždy jsou trefná a plní podstatu toho proč vznikla. Ale děkuji ti, otázka zákazů obecně je diskutabilní. Před měsícem, jak víš, jsem byl opět na nějaký čas trénovat v Coloradu a zamýšlel se nad zákazem nošení helmy během jízdy na motorce v ČR. Totiž v Coloradu helmu během jízdy na motorce nosit nemusíš. Můžeš se svobodně rozhodnout. Podstatou toho proč to píšu, není srovnání, kde jsou pravidla lepší nebo horší. Podstatou, proč to píšu, je právě ta možnost volby a tím jsem vlastně odpověděl i na tvoji otázku.

4. Jak vnímáš situaci v Evropě, islamizaci, terorismus, je to podle tebe realná hrozba nebo spíš bublina přifouknutá médii?

Na světě je nás stále více a vlivem technického vývoje, odbornosti, honby za ziskem a majetkem společnost v mnoha případech dělá rozhodnutí na základě ega a dění kolem nás je výsledkem minulých činů. Srovnávání, braní si věcí osobně, závist, zášť, uzavření se citům spoustu lidí zaslepuje od vnímání podstaty života.

5. Hodně se pohybuješ po světě, můžeš vypíchnout nějaký zážitek, dobrodružství, které předčí všechny ostatní dojmy?

Mou velkou vášní je vnímání pohybu. Věřím v dokonalost každého člověka a potenciál, který v sobě máme, neboť limity a hranice jsou pouze myšlenky, kterým můžeme uvěřit, ale nemusíme. Ke konci srpna, v rámci regenerace, jsem navštívil Las Vegas. Říkal jsem si: „podívám se do toho kýčovitého města plného zábavy a show“, ať si můžu napsat do cestopisu, byl jsem tam.“ Nečekal jsem (poznání nemít očekávání), že právě tam narazím na dokonalost pohybu a uvidím talent v talentu, kterým pro mě byla show artistů, gymnastů, hudebníků, umělců Cirque du Soleil. Při jejich show jsem já i diváci v plném sále žasli nad

dokonalým vystoupením a tím se mi splnilo přání vidět a vnímat dokonalost pohybu, kde hranice a limity jsou pouze fráze.

6. Dovolím si být trochu osobnější, máš rodinu, přítelkyni, jak Ti fungují vztahy, když jsi tak často z domova?

Mám výborný vztah s dlouholetou přítelkyní a její rodinou, prarodiči, rodiči, sourozenci, širší rodinou i kamarády. Vlastní děti jsou v řešení a je možné, že brzo zahájíme výrobu. Pokud máš lidi skutečně rád, pak prostor a čas odloučení nejsou podstatné, vždy nás to opět přitáhne k sobě.

7. Jsi specialista na výživu, co by jsi tak ve zkratce doporučil zařadit do jídelníčku a co úplně vynechat?

Jestliže si přejeme správně se stravovat, může nám pomoci znalost, jaké složky potravy jsou pro naše tělo důležité z hlediska jeho správného fungování. Následně pak budeme schopni vybírat si jednotlivé druhy potravin tak, aby obsahovaly denní potřebnou dávku složek potravin. Mezi hlavní složky potravin patří makroživiny: sacharidy, tuky a bílkoviny. Dalšími složkami potravin jsou mikroživiny, tedy vitamíny, minerální látky a stopové prvky. Obecně platný optimální poměr mezi základními složkami potravin je při skládání našeho jídelníčku procentuálně vyjádřen: 60 % sacharidů, 15 % bílkovin a 25 % tuků. Současné zdroje upravují optimální poměr základních složek potravin za den na 45–55 % sacharidů, 10–25 % bílkovin a 25–40 % tuků.

Celkové složení stravy je individuální a specifické a jde především o optimalizaci a balance v celkovém denním složení. Pro ty, kteří hledají jistoty a přejí si mít optimalizované nastavení jednotlivých makroživin, vitaminů a minerálních látek je možným řešením genetický test, na základě kterého lze eliminovat odchylky a optimalizovat celkový příjem sestavený na míru v rámci pohybového režimu a životního stylu.

Bližší informace o jednotlivých složkách potravin si můžete přečíst na mém webu: www.milanmerva.com.

8.V čem třeba nejčastěji lidé chybují, když nemohou zhubnout, což je dnes častý problém?

Pro mě je chyba pouze fráze. Aktuální rozhodnutí a následný čin mají důsledek, ať je jakýkoli. Dodnes se přesně neví, jakým způsobem se má člověk stravovat. To co platí pro jednoho, nemusí platit pro druhého. Já nevymyslel solené brambůrky, čokoládu, pizzu, propečené bagetky, zmrzlinové poháry, apod., ale ochutnal jsem je a občas je jím. Nejím je za odměnu, ani protože jsem dodržel nějaký dietní program. Je totiž možné tyto potraviny zařadit do jídelníčku, zachovat balance jednotlivých složek potravy a stále hubnout, nabírat svaly, sílit, posílit imunitní systém, srovnat trávení apod.

9.Poskytuješ takové poradenství na míru? Kde Tě případní zájemci najdou?

V současné době se věnuji individuálnímu nastavení balance, mezi jednotlivými složkami (myšlení, trénink, regenerace, strava, druh práce, rodina, zdravotní stav, atd.), které tvoří celkový životní styl mého klienta. Kontakt na mě najdete na stránkách: www.milanmerva.com nebo mě můžete navštívit osobně ve Vita Sana Clubu ve Zlíně.

10. Nejhezčí místo kde jsi byl?

Každé místo, které jsem navštívil, má své kouzlo. Na Hawaii jako by čas utíkal pomaleji, moc se mi líbilo v Queenslandu v Austrálii. Na Caymanských ostrovech jsem se potápěl s rejnoky, v noci plaval v záři svítícího planktonu. V Jihoafrické republice byl na safari. V Číně sledoval soužití velkého počtu lidí. V USA jsem navštívil rozpálené kaňony Moabu, kasina a show v Las Vegas, pláže pobřeží Los Angeles. V Evropě mám rád oblast severní Itálie (Süd Tyrol), Švýcarsko a Rakouské Alpy. Ale ano, mám místo, které mě chytlo za srdce. Je to městečko Indian Hills v Coloradu, kde poslední dvě sezóny trénuji v rámci vysokohorského soustředění v Mount Falcon Park. Colorádo je nejvýše položeným státem co se nadmořské výšky týká. Tři čtvrtiny Colorada je položeno ve výšce nad 3000 m. Když po několikahodinovém trénování v parku sedávám na skále a pozoruju západ slunce, vnímám přítomný okamžik.

11. Tvoje plány do budoucna?

Žiju přítomností, vnímám život kolem a podstatu toho, proč žiju. Možnosti do budoucna vidím ve vzájemné spolupráci.

12. Byl by jsi ochoten na případné konkrétní dotazy ostatních členů klubu odpovědět on-line na mém webu?

Rád na dotazy ostatních členů klubu odpovím.

Pokud na webu zmíníš partnery, se kterými spolupracuji, budu rád, jsou to:

Effective WAY, Menu Gold, Vita Sana Club.

Milane, díky za rozhovor a fotky.

Milan Merva – rozhovor was last modified: 15 prosince, 2017 by Michal