Výrobní program

Nůž Lesní Otrok, hlavní model, který je nosnou linií, vlajkovou lodí mé dílny, vznikl v září v roce 2010 na základě objednávky zákazníka, který potřeboval solidní lovecký nůž do praxe a měl na něj následující požadavky:

  • přiměřená velikost a hmotnost
  • rozumná cena
  • praktická využitelnost na pokud možno nejširší pole prací
  • určitá exkluzivita nože, nůž měl být jedinečným kovářským dílem
  • praktické, variabilní pouzdro

Na základě těchto požadavků, ovlivněn tehdy čerstvě absolvovanou cestou do francouzského Thiers, kde jsem byl konfrontován pracemi mnoha nožířských mistrů současnosti i minulosti, vykoval jsem Lesního Otroka s rodným číslem 01, (nůž byl však číslem opatřen dodatečně, až v roce 2013).

Na první pohled jsem poznal, že se mi podařilo něco dobrého a proto, zcela proti svým tehdejším zvykům, kdy jsem pracoval metodou jedinečných, soliterních nožů, vyrobil vzápětí další kusy, již z výroby očíslované 02 a 30. Proč 30? Prostým omylem, kdy jsem otočil číslovací raznice… nebyl jsem zvyklý číslovat čepele, každá byla naprosto jiná té předchozí. Co jsem měl dělat, řekl jsem si, že zbývající do třicítky tedy postupně vyrobím. Netušil jsem, že Lesní Otrok zvedne vlnu zájmu a budu vyrábět jeden za druhým…

Jakým nožem vlastně je, Lesní Otrok, neboli Forest Hardworker?

Čepel je kovaná v konstrukci san-mai, což je čepel ze dvou druhů ocelí. Houževnatý plášť tvoří boky a hřbet čepele a do tohoto ,,obalu” je kovářsky vloženo a kovářským svařením upevněno jádro, tvořící potom ostří čepele. Na jádro používám ocel historického původu, která je starší sta let. Ocel jak známo zraje do kvality i pouhým uskladněním nejlépe pod širým nebem.

A navíc, před sto lety se ocel tavila z rudy, nikoli jako je tomu dnes, ze šrotu. Nedílnou je i myšlenka na návrat materiálu do života, na ideu návaznosti na práci předků, která neztrácí svůj význam do dnešních dnů.

lovecké-kovan (6)

Ručně kovaný

Ručním kováním je takto svařený předkovek vytvarovaný o finálního tvaru, včetně vytažení ostří do síly zhruba 1mm.

Čepel je selektivně zakalená, k čemuž jsou zapotřebí tři ohřevy ve výhni. Dalším postupem je popouštění, které je prováděno třikrát, jednou selektivně a dvakrát prohřátím celého průřezu.

Před tepelným zpracováním je čepel na hrubo vybroušená, vyvážená odvrtáním stopky rukojeti a opatřena rodným (pořadovým), číslem, nyní již ve formátu xxx.xx , kde první trojčíslí je pořadí a za tečkou dvojčíslí rok výroby. První kusy byly číslovány pouze dvojčíslím pořadí, bez letopočtu. Umístění čísla bylo na rikasu, kdežto nyní je pod kovaným žlábkem v čepeli.

Střenky lesního otroka

Na střenky rukojeti jsou dle přání zákazníků použity nejrůznější materiály, nejčastěji paroh jelena nebo různá exotická dřeva, které jsou vždy k trnu připevněny třemi mosaznými nýty. V rukojeti je integrovaný průvlek na pojistný řemínek pro zajištění nože v ruce při práci. Nůž je v koženém pouzdře, které je vyrobeno přesně na míru, vybavené většinou klipem pro upevnění na opasek i přímo na oděv.

little-hardworker-kovane-noze-rosecky005

V Ý R O B N Í   P R O G R A M:

LITTLE HARDWORKER :

– lehký nůž pro každodenní nošení s celkovou délkou kolem 210mm, síla hřebetu v místě těžiště cca 7mm

– výkovek je z homogenní vyzrálé uhlíkové oceli, jejíž stáří je zhruba 150 let,  tvrdost ostří zakaleného parciálně, (na linku, s viditelným hamon), je zhruba 58 HRC

– cena základní verze:  5 000.- Kč

FOREST HARDWORKER:

– pevný universál pro pobyt v přírodě, lov sport a turistiku –  délka čepele 100 – 130mm, celková délka 240 – 260mm, síla hřbetu v těžišti nože je 7 – 10mm, hmotnost nože i s pouzdrem osciluje kolem 30dkg

– tento nůž  je nosným bodem programu, ostatní modely jsou variantami tohoto nože

– čepel je kovaná s vloženým ostřím ze stoleté oceli, parciálně kalená, trojnásobně popouštěná kombinací dvou technik ( cca 58 HRC)

– výrobní – rodné číslo nože – je zpracováno rytecky, nebo jsou čísla ražená

– nůž  vyrábím v několika varintách tvarů rukojetí i čepelí

– cena základní verze: 7 000.- Kč

FOREST HARDWORKER MAXI:

 – stejný nůž, jako FH, ale s délkou čepele nad 140mm

– cena základní verze 7 500.- Kč

FOREST HARDWORKER POCKET:

–  zavírací nůž s jednou čepelí, ( není podmínkou, je možné objednat další želízka), jištěnou hřbetní pojistkou ( back lock)

– všechny ocelové díly nože jsou ručně vykované z uhlíkové, vyzrálé oceli, (stáří materiálu kolem 100 let), pečlivě tepelně zpracované,

čepel kalená parciálně ( hamon)

– příložky nože v základní verzi rovněž z uhlíkové oceli, kalené , černěné kovářským brynýrem

– nůž  vyrábím také v provedení SLIM, kdy jsou příložky silné cca 3mm, proti obvyklým 4 – 5mm

– mechanismus chodí v mosazném vyložení

– délka čepele 120mm, síla cca 4mm

– cena základní verze i v provedení SLIM: 14 800.- Kč

Nože dodávám s koženým pouzdrem, šitým na míru každého kusu jednotlivě, (s klipem, nebo klasickým průvlekem), v přírodní, hnědé, nebo černé barvě. Dalším příslušenstvím je certfikát, jistící řemínek, plátěný obal s logem klubu, klubová samolepka na auto a drobný dárek – aktuálně kožená klíčenka s logem klubu.

lovecke-noze-rosecky-knives (6)

 

Každý Otrok má právo být vypraven svým Otrokářem jednou ročně do lázní k výrobci, kde je zrepasován a přebroušen.

Otrok má také právo se zůčastnit se svým pánem každoročního Srazu Otrokářů.

Obvyklý postup při objednání:

1.- výběr nože : velikost,
tvar čepele ( klasika – může být oblejší, nebo ostřejší hrot, bowie, tanto (celý nůž je pak v opačném radiusu, nebo rovný),
tvar rukojeti    – anatomicky tvarovaná, se zakončením:

– rybí ocas
– orlí hlava
– klasika (zaoblená pata)
typ výbrusu, materiály, zdobení, a podobně, podle přání. K orientaci poslouží tyto adresy:   https://www.youtube.com/channel/UCOv7kxVPu558IKlHP65liaQ , http://roknif.rajce.idnes.cz/  , kde najdete v podstatě téměř všechny možnosti, ale přesto pro Vás vytvořím něco úplně nového a nezaměnitelného.
Základní ceny najdete na této stránce pod nápisem ,,Výrobní program” Některé odlišnosti od základního modelu jsou za příplatek, zejména  luxusní materiály, ruční plochý výbrus, rytiny a podobně. V základní ceně dostanete jakýkoliv tvar čepele i rukojeti, pouze za velikost ,,Maxi” tedy s čepelí nad 140mm délky je příplatek. Z materiálů je v základní ceně paroží z jelena a některá exotická dřeva dle aktuální nabídky – nyní je to Jatoba a Americký Ořech.

2. Na vybraný, konkrétní nůž spočtu kalkulaci a pokud ji zákazník odsouhlasí, pošle 50% z ceny jako zálohu. Od té chvíle je objednávka platná.
3. Dodací lhůta je nyní asi 5 měsíců. Záleží také na typu nože – náročnost výroby na čas, ale značnou část této doby je čekání na řadu, je mnoho objednávek před Vámi.
4. Na přání poskytnu několik dokumentačních fotografií z výroby Vašeho nože. Nůž se ,,narodí” okamžikem zakalení čepele. I o tom Vám mohu podat autentickou zprávu, pokud si to přejete.

Udělám vše co umím, abych pro Vás vyrobil nůž na který se budete moct spolehnout.

sraz 7

sraz 1

© Copyright 2018 Ručně kované, lovecké nože